گروه زیارتی ریحانه کربلا

آرامگاه امیرکبیر

آرامگاه امیرکبیر

همه ما با امیرکبیر ایران اشنا هستیم. مردی بزرگ و اولین صدر اعظم ایران در زمان ناصرالدین شاه قاجار. وی در دوران صدارت خود کارهای بزرگی و اصلاحات زیادی برای ایران انجام داد.

شاید برای شما هم بسیار جالب باشد که آرامگاه این مرد بزرگ در شهر کربلا و در حرم امام حسین (ع) قرار دارد! وقتی امیرکبیر به قتل رسید، جسد ایشان در یک گورستان در پشت مشهد کاشان دفن شد. اما چند ماه بعد طبق وصیت امیرکبیر همسرش با تلاش های بسار زیادی توانست پیکر ایشان را به عراق انتقال دهد. در نهایت او توانست پیکر ایشان را در صحن حرم امام حسین(ع) دفن کند.

آرامگاه امیرکبیر ایران در کربلا

علت قتل امیرکبیر

 

موقعیت و قدرت امیرکبیر در اصلاحات کشور به قدری قوی بود که منافع درباریان و سفارت خانه ها را به خطر می‌انداخت. آنهاهم امیرکبیر را متهم به سلطنت طلبی کردند و خواستار عزل او از اداره امور مملکت شدند. همکاری مهد علیا مادر شاه، مادر زن امیر کبیر و میرزا اقاخان نوری و مخالفان سبب شد تا شاه تحت تاثیر قرار بگیرد. سرانجام با فشار مادر، ناصر الدین شاه حکم عزل امیرکبیر را صادر نمود. امیر کبیر به کاشان تبعید شد که 40 روز ادامه داشت. ایشان طبق هر روز با همراهانش به بیرون رفتند. وی در یکی از این روزها توسط افراد حاج علی خان محصور شدند. سرانجام بعد از بستن دست و پای ایشان، رگ های هر دو دست امیر را زدند. نهایتاً او بدلیل خونریزی خیلی زیاد از دنیا رفت. البته برای قتل امیر کبیر چندین راه پیشنهاد کرده بودند که امیر خودش این راه را انتخاب نمود.

جایگاه دقیق آرامگاه ایشان در حرم امام حسین(ع)

محل دقیق آرامگاه امیرکبیر در حجره جنوب شرقی صحن یا حیاط مسقف فعلی حرم سیدالشهدا است. کسانی که در صف اول نماز جماعت حرم باشند، ارامگاه ایشان در سمت چپ آنها قرار میگیرد. بعد از بازسازی های جدید سنگ مزار بزرگی برای ایشان روی دیوار تعبیه شد، که نشانی از این مرد بزرگ باشد. اگر شما قصد دارید از آرامگاه امیرکبیر دیدن کنین پیشنهاد ما به شما خرید تور های کربلا است. شما میتوانید علاوه بر زیارت حرم سید و سالار شهیدان، از مزار مردان بزرگی همچون امیر کبیر که در جوار سیدالشهدا ارام دارد، نیز دیدن فرمایید. معمولا ساعت های ظهر و صبح که جمعیت کمتری در حرم است میتواند زمان مناسبی برای دیدن باشد. اما شما هر روز و هر ساعت که بخواهید میتوانین ازین مکان دیدن فرمایید.

امیرکبیر در حرم امام حسین ع

سخن پایانی

عشق به امام حسین (ع) بسیار متفاوت و عجیب است و کوچک و بزرگ ندارد. چه بسا پیروان ادیان های دیگری که در ایام محرم وصفر برای امام حسین (ع) عزاداری میکنند وعشق حسین را در سینه دارند. در طول تاریخ همیشه بودند بزرگانی که عشق حسین را در سینه داشته اند. پادشاهانی همچون ناصرالدین شاه که ارادت زیادی به سیدالشهدا داشته اند و تلاش میکردند مراسم عزاداری این حضرت را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

کربلا و نجف اماکن زیارتی زیادی دارد. برای خواندن مطلب در مورد قطاره امیر المومنین و بنات و الحسن می‌توانید روی اسامی مذکور کلیک نمائید.

 

آرامگاه امیرکبیر

 

جهت خواندن مقالات بیشتر کلیک اینجا را کلیک کنید.

 

 

 

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن