گروه زیارتی ریحانه کربلا

امام حسن عسکری (ع)

امام حسن عسکری (ع)

حسن بن علی ملقب به عسکری، فرزند امام هادی (ع) و پدر بزرگوار حضرت صاحب الزمان (عج) بودند. ایشان امام یازدهم شیعیان هستند.امام حسن بعد از شهادت پدرشان امام هادی

، در سن 22 سالگی به امامت رسیدند و به مدت 6 سال برای شیعیان امامت کردند. ایشان در هشتم ربیع‌الثانی سال ۲۳۲ هجری قمری در شهر مدینه به دنیا آمدند.مشهورترین لقب ایشان، عسکری است که این لقب به اقامت اجباری آن حضرت در سامرا ارتباط دارد. ایشان در سامرا تحت مراقبت حکومت عباسی بودند و برای فعالیت‌هایشان با محدودیت هایی مواجه بودند. امام عسکری(ع) از طریق نمایندگان خود و نیز از راه نامه‌ نگاری با شیعیان در ارتباط بودند. عثمان بن سعید، اولین نایب مخصوص امام زمان(عج)، از نمایندگان خاص ایشان نیز محسوب می‌شدند. 

محبوس بودن امام در دوره امامت

ایشان مدت زیادی از طول عمر خود  را در منزل خود حبس بودند. علی الخصوص به سبب نقل مشهوری که بیان شد، ایشان صاحب فرزندی خواهند شد که به ‌عنوان منجی آخرالزمان قیام خواهد کرد تا زمین را پر از عدالت کند.امام حسن عسکری در مدت سال‌ های امامت خود در شهر سامرا زیر نظر محدودیت هایی که از سوی خلافت عباسیان برای ایشان اعمال شد، زندگی می‌کردند.وی تحت نظر جاسوسان خلیفه‌های وقت بود و به همین سبب نمی‌توانست با شیعیان بطور آزادانه ارتباط داشته باشد. تنها افراد خاصی از اصحابش با ایشان شخصاً در ارتباط بودند. ایشان در سال 260 ه.ق بیمار شدند. خلیفه عباسی، چندین نفر مراقب به همراه پزشک بر بالین ایشان فرستاد. بر اساس روایات منابع شیعه، عاقبت این امام به دستور معتمد که یکی از خلفای عباسی بودند، مسموم شدند و در شهر سامرا در کنار مرقد مطهر  پدرشان امام هادی(ع) مدفون شد. حرم مطهر امام حسن عسکری در شهر سامرا است.

معجزات و کرامات امام عسکری(ع)

خداوند بزرگ به پیامبرها و اوصیای ایشان یاری کردند تا معجزاتی را بیاورند که دیگر افراد عادی از آوردن نظیر آنها ناتوان اند. تا این معجزات گواه و شاهد بر درستی کار آنها در زمینه هدایت افراد باشد. اگر این یاری خدا نبود، آنان در انجام رسالت خود سست می‌شدند و کسی سخنان های آنها را تصدیق نمی‌کرد. از جمله امدادهای الهی این است که آنچه در باطن مردم رخ میداد و در اعماق وجودشان پنهان داشتند و آنچه را که در آینده اتفاق می افتاد از همه آنها آگاه می‌کردند. 

  

معجزه سخن گفتن امام حسن عسکری با گرگ در بیابان

بر اساس روایات به نقل قول از عبدالله بن محمد که یکى از اصحاب امام حسن عسکرى (ع)بوند ایشان فرمودند: روزی امام حسن عسکری (ع) را در بیابان دیدم که با یک گرگ در حال صحبت بودند. بسیار متعجب شدم و از ایشان پرسیدم: ای امام! برادرم در طبرستان است و از حال او خبر ندارم. از این گرگ سوال بفرمایید که حال برادرم چطور است؟امام عسکرى(ع) فرمودند: هرگاه خواستى برادرت را ببینی، به درختى که در منزلت در سامرا است نگاه کن؛ برادرات را خواهى دید.
داستان چشمه خروشان از شیر و عسل
طبق یک روایت، ابوجعفر گفتند: روزى وارد منزل امام حسن عسکرى (ع) شدم. در حیاط منزل آن حضرت (ع) چشمه اى دیدم که به جاى جریان آب، شیر و عسل از آن بیرون مى آمد. من و دوستانم از شیر و عسل آن چشمه خوردیم و نیز مقدارى همراه خود بردیم.
معجزه شیعه شدن ناصبی
بر اساس روایتی به نقل از محمدبن عیاش: روزی در جمعی بودم که درباره معجزات امام عسکری (ع) با هم صحبت می‌کردیم. در این بین یک شخص ناصبی نیز حاضر بود و گفت: من نوشته‌ای بدون مرکب می‌نویسم؛ اگر امام (ع) توانست پاسخ آن را بدهد، من می‌پذیرم که او بر حق است. ما سؤالاتی داشتیم که نوشتیم و ناصبی نیز بدون مرکب روی برگه‌ای مطلب خود را نوشت و آن را جزو نامه‌ ها نزد امام عسکری (ع) فرستادیم. در اندک زمانی امام (ع) پاسخ سوالات ما را نوشتند و بر روی برگه‌ مربوط به آن فرد ناصبی، اسم او و اسم پدر و مادرش را نوشتند. آن فرد ناصبی، چون آن نوشته‌ها را بر روی کاغذ سفید خود دید، از هوش رفت و هنگامی که به هوش آمد به حق اعتقاد پیدا کرد و از شیعیان امام (ع) شد.جهت رزرو تورهای زمینی و هوایی کربلا و اطلاع از لسیت قیمت ها به وبسایت ریحانه کربلا مراجعه فرمایید.

قبرستان وادی السلام

قبرستان وادی السلام قبرستان وادِی السَّلام، نام یک قبرستان بزرگ و تاریخی در شهر نجف است که حدود 20 کیلومتر مربع است. احادیث بسیار زیادی درباره ی فضیلت زیارت این قبرستان داریم و به همین سبب وادی السلام برای شیعیان بسیار با اهمیت است. وادی السلام، بزرگ‌ترین قبرستان‌ جهان است که علاوه بر

ادامه مطلب »
تور کربلا با کشتی از تهران تا بصره

سفر به کربلا با کشتی

سفر به کربلا با کشتی تور های کربلا از کشور ایران معمولا به دو روش زمینی و هوایی انجام میشود. شایدبرای شما عجیب باشد ولی باید بدانید که سفر به کشور عراق از طریق دریایی(با کشتی) نیز امکان پذیر است. تورهای زمینی با اتوبوس و قطار و تورهای هوایی با هواپیما انجام میشوند.

ادامه مطلب »

اعمال مسجد کوفه

اعمال مسجد کوفه درباره مسجد کوفه مسجد کوفه یکی از مهمترین مسجد ها برای مسلمانان شیعه محسوب میشود. این مسجد، منزلگاه حضرت آدم محسوب میشد. همچنین این مسجد مکانی است که در آن حضرت نوح(ع) کشتی خود را ساخت. در ادامه این مطلب درباره ی فضائل این مسجد و اعمال این مسجد که

ادامه مطلب »
Facebook
Email
Telegram
Pinterest
WhatsApp
Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن