گروه زیارتی ریحانه کربلا

نهر علقمه

نهر علقمه یا علقمی

نهر علقمه یا علقمی همان نهری است که در روایات حضرت عباس(ع) در کنار آن به شهادت رسید. این نهر از رودخانه فرات انشعاب گرفته که آب فرات را به کربلا و سرزمین های اطراف ان میرساند. روایت است که دلیل نامگذاری این نهر به علقمه مربوط به این است که مردی از قبیله بنی علقمه این نهر را حفر می کند.

برخی از تاریخ شناسان میگویند نهر علقمی همان نهرالحسینی است که در 15 کیلومتری شهر کربلا قرار دارد. برخی هم میگویند همان نهری که در کنار مقام صاحب الزمان (عج) و نزدیک به حرم حضرت عباس(ع) قرار دارد، نهر علقمی است. در روایات ماجرای عاشورا ذکر گردید که در روز عاشورا حضرت عباس (ع) به نهر الحسینی رفت تا برای اصحاب و یاران آب بیاورد. اما مشخص نیست که نهری که حضرت عباس به آن رفت همان نهری است که امروزه در نزدیکی حرم ایشان قرار دارد یا خیر.

اماکن مذهبی و تفریحی نزدیک به  نهرعلقمه

حرم حضرت عباس (ع) و امام حسین (ع) نزدیک به این نهر است.

مقام امام زمان (عج)، بازار امام جعفر صادق(ع)، خیابان سدره، مقام امام صادق (ع)،موزه الکفیل و مدرسه نهر العقمی در نزدیکی این نهر است.

همچنین هتل هایی مانند کریستال، برج الاماره، برج الحارث، الهنون، ابراج کربلا و… در نزدیکی این نهر قرار دارند. اگر محل اقامت شما در نزدیکی این نهر نباشد، یکی  از راه های رفتن به نهر علقمی از سمت بین الحرمین  و حرم امام حسین (ع) خیابان سدره میباشد.

خیابان سدره از یک سمت به حرم امام حسین و از سمت دیگر به مقام امام زمان (عج) منتهی میشود. وقتی از سمت حرم وارد این خیابان شوید، بعد از حدود 15 دقیقه پیاده روی به مقام صاحب الزمان میرسید. به سمت راست که بروید ورودی نهر علقمی را مشاهده میکنید. اگر از سمت حرم عباس(ع) بخواهید به نهر الحسینی بروید، باید به انتهای خیابان باب بغداد بروید. سمت چپشما مقم صاحب الزمان و نهر علقمی را خواهید دید. تمامی کاروان های زیارتی برای دیدن نهر علقمی به همینجا می آیند.

اگر به کربلا مشرف شوید اکثر ساعتهای روز در کنار این نهر تجمع زاِئران را خواهید دید. ایشان با عزاداری برای حضرت عباس(ع)  و واقعه عاشورا  فضای معنوی دلنشینی را به وجود می آورند. بعد از دیدن این نهر شما میتوانین به زیارت مقام امام زمان بروید یا برای خرید به بازار قدیمی امام صادق(ع) سر بزنید. البته متاسفانه چندیدن سال است که آب این نهر با فاضلاب هتل های کربلا آلوده می‌شود.

برای دیدن اطلاعات بیشتر در مورد کربلا اینجا را کلیک کنید.

 

 

 

 

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن