گروه زیارتی ریحانه کربلا

ورودی صحن حرم امیرالمومنین(ع)

ورودی صحن حرم امیرالمومنین(ع)

شهر نجف به سبب وجود بارگاه مطهر حضرت علی (ع) و دیگر مکان های زیارتی مورد توجه زائران زیادی است. همه ساله شیعیان زیادی از شهر های مختلف ایران و حتی دیگر کشور ها به این شهر سفر می‌کنند. نجف یکی از شهر های زیارتی عراق است . قبرستان وادی السلام، مقبره هود و صالح، مسجد سهله، کوفه و حرم امیرالمومنین(ع) در این شهر قرار دارند.

 

درباره ی علی (ع)

حضرت علی (ع) پسر عموی پیامبر(ص) و اولین امام شیعیان است. آن حضرت در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان توسط ابن ملجم فرق سر مبارک ایشان را با شمشیر شکافت و در تاریخ بیست و یکم ماه رمضان به شهادت رسیدند و بصورت مخفی در مکانی پشت کوفه دفن شدند. امروزه زائرین زیادی برای زیارت حرم ایشان به شهر نجف اشرف سفر می‌کنند.

تاریخچه ی حرم امام علی(ع)

بر اساس روایات اولین بارگاه امیرالمومنین را هارون الرشید ساخت. این بارگاه را از یک ساختمان با 4 درب، گنبد و یک ضریح از سنگ مرمر سفید ساختند و یک پرچم سبز در بالای گنبد قرار داشت. بعضی از افراد معتقدند که اولین بنای حرم حضرت علی (ع) را امام صادق ساختند. پس از آن در زمان‌های مختلف و توسط افراد گوناگون تغییرات و بازسازی هایی در حرم رخ داد.

ورودی های صحن حرم حضرت علی (ع)

طبق روایات در ضریح امام علی (ع) و در کنار ایشان مدفن حضرت آدم و نوح قرار دارد.

در بخش بالای سر مبارک ایشان رواق غربی است که ورودی باب السلطانی (باب الفرج) قرار دارد. مقبره آیت ا… حکیم در بخش غربی حرم است.

رواق شرقی حرم در پایین پای ایشان است که شامل ایوان طلای حرم است.  مناره های شمالی و جنوبی حرم در بخش شرقی است. مقبره آیت الله سید مصطفی خمینی، مقدس اردبیلی، علامه حلی و شیخ محمدحسین کمپانی در رواق شرقی قرار دارد.

باب الذهب و باب السوق الکبیر و باب الرضا در بخش شرقی قرار دارند. مقبره علامه ناِیینی، آخوند خراسانی، سید ابوالحسن اصفهانی  و آیت الله خویی نیز در بخش شرقی مستقر اند

 

 

بخش شمالی حرم و باب طوسی در سمت راست ضریح مستقر است. مدرسه و قبر میرزای شیرازی، قبر و مسجد شیخ طوسی،  و قبر سید محمد کاظم یزدی در این قسمت از حرم است. همچنین قبور ملامهدی و احمد نراقی در بخش شمالی است.

بخش جنوبی حرم که در سمت چپ ضریح قرار میگیرد هم باب القبله قرار دارد. مقبره شیخ مرتضی انصاری، سیداسدالله شفتی، قبر میرزا حسین نوری  و شیخ عباس قمی در بخش جنوبی میباشد.

فضیلت زیارت امام علی(ع)

صفوان جمال روایت کرده است که با امام صادق(ع) به شهر نجف رسیدیم ؛ امام فرمودند: اینجا حرم جد بزرگوارم امیرالمؤمنین(ع) است. بعد به سوی حرم حرکت کرد و به من فرمودند: قدم‌هایت را کوتاه تر بردار و سرت را پایین بیاور چون برای هر قدم تو، صد هزار حسنه مبنویسندو صد هزار کار بد از تو پاک می‌شود و صد هزار درجه بالا برده می‌شود و صد هزار آرزویت برآورده می‌شود و پاداش نیک و شهید برای تو ثبت میشود.

علاوه بر این روایت، روایات های گوناگون دیگری نیز نقل شده که چند‌ نمونه از آنها را برای شما مینویسیم:

پیامبراکرم(ص): هرکسی که من یا علی(ع) را زنده یا مرده، زیارت کند، خداوندایشان را روز قیامت ملاقات می‌کند و گناهانش را می آمرزد.

پیامبر اکرم(ص): کسی که من و علی(ع) و فرزندان علی (ع) را در حیات یا بعد از از دنیا رفتن زیارت کند، تضمین میکنم که روز قیامت او را از سختی‌ها و مشکلات دور کنیم و ایشان را همراه خود و در مقام خود قرار میدهم.

امام صادق(ع): هنگام دعای زائر امیرالمؤمنین(ع)، درب  های رحمت آسمان به سمت او باز می‌شود.

 

جهت مطالعه مطالب دیگر سایت اینجا را کلیک کنید.

 

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن