گروه زیارتی ریحانه کربلا

قطّاره امیرالمومنین

قطّاره امیرالمومنین (ع)

قطاره امیرالمونین یا چشمه امام علی (ع) نام زیارتگاهی است که در شمال جاده کربلا به سوی عین‌التمر قرار دارد.  مردم بر این باورند که این چشمه همانی است که بر اساس روایتی امیرالمومنین(ع) با اصحابش هنگام بازگشت از جنگ صفین به بیابان بی آب و علفی می‌رسند.

امیرالمومنین با معجزه  خود این چشمه را ظاهر می‌کند و سبب مسلمان شدن یک راهب مسیحی می‌شود.

داستان قطاره امیرالمومنین (ع)

اصل روایات مربوط به چشمه امام علی (ع)، مربوط به لحظه بازگشت آن حضرت از جنگ سخت صفین است.

امام علی و یاران ایشان در حالیکه بسیار خسته و تشنه بودند در یک بیابان بی آب و علف در حال حرکت بودند. شدت تشنگی و خستگی آنها  به قدری بسیار بود که آنها از خداوند خواستند تا بتوانند از این آزمایش سخت عبور کنند.

در نزدیکی آن مکان یک راهب مسیحی زندگی می کرد که یاران امیرالمومنین، به ایشان خبر دادند که این شخص در اینجا زندگی میکند.

امام علی به سمت محل زندگی او رفت و متوجه وجود میله یا ستونی بسیار بلند گردید.

ضخره ای بزرگ به میله اتصال داشت. تمام یاران امیرالمومنین هرگز نتوانستند که این ستون را جابجا کنند و تکان دهند؛ اما به اذن پروردگار، حضرت این ستون را جابجا کرد و ناگهان از محل وجود صخره چشمه ای با آب زلال فوران شد و همگی از آب آن نوشیدند. راهب مسیحی نیز متوجه پدیدآمدن این چشمه شد.

در روایات مختلف آمده است که بعد از نوشیدن آب از این چشمه و سیر شدن، بعضی از یاران پس از چند دقیقه دوباره به محل این چشمه برگشتند، اما در کمال ناباوری، خبری از آب زلال و شفاف این چشمه نبود. انگار که همگی آنها فقط از سراب سیر شده بودند!

روایات مختلف عنوان کرده اند که وقتی خبر پدید آمدن چشمه و سپس ناپدید شدن آن در نزدیکی محل زندگی راهب مسیحی  به او رسید، او مسلمان شد و بعدها در جنگ صفین از یاران امیرالمومنین شد و به مقام والای شهادت در راه اسلام رسید.

داستان مزار قطاره علی

داستان مزار قطاره امام علی علیه السلام ریشه در معجزه امیرالمومنین در کربلا دارد که امروزه به شکل زیارتگاه مکان آن را زیارت می کنند.

این چشمه که امروزه به نام قطاره امام علی (ع) شناخته می‌شود، در منطقه ای نزدیک دریاچه رزّازه، واقع است. اطراف آن را نیز را دیواره‌های صخره‌ای نسبتاً بلندی فراگرفته است. به تازگی، روی چشمه، اتاقکی ساخته‌اند که یک گنبد کوچک سبزرنگ بر روی آن است.

در گوشه‌ای از اتاقک چشمه آب قرار دارد و یک ضریح کوچک چوبی،روی آن نصب است.

زمانیکه با تور به کربلا مشرف شدید میتوانین با مدیر کاروان و دیگر اعضای کاروان خود هماهنگی انجام دهید و به محل قطّاره امیرالمومنین بروید.

امروزه زائران زیادی برای دیدن این چشمه و برداشتن آب تبرک به زیارت آنجا میروند.

قطاره حضرت علی

برای دیدن لینک گوگل مپ قطاره حضرت علی اینجا را کلیک کنید.

شما میتوانید جهت رویت مطالب بیشتر در مورد کربلا ازینجا اقدام کنید.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن