گروه زیارتی ریحانه کربلا

مقام حضرت یونس نبی

مقام حضرت یونس نبی

حضرت یونس (ع)

یُونُس(ع) از پیامبران منسوب به بنی‌اسرائیل که به سبب ترک محل رسالتش ، به امر خدا طعمه نهنگ شد. محل رسالت یونس در منطقه نینوا در شمال عراق بوده است. ایشان پس از نافرمانی اهالی نینوا و وعده عذاب الهی قوم خود را ترک کرد.

این پیامبر بعد از آنکه به قوم خود وعده عذاب الهی را داد اما آنان نپذیرفتند، از دست آنها خشمگین میشود. وی نینوا را به این واسطه ترک میکند. وقتی عذاب الهی نازل نمیشود حاکم نینوا و مردم توبه مبکنند و خدا پرست میشوند. اما یونس به دلیل عصبانیت از آنها به سمت دریا میرود و سوار بر کشتی ای میشود.

به دنبال هجوم نهنگ به کشتی، مسافران کشتی مصمم شدند یکی از سرنشینان را برای رهایی از نهنگ طعمه آن بکنند. یونس(ع) به سبب انتخاب در قرعه طعمه نهنگ شد. به امر خدا نهنگ آن را بلعید و در شکم خود جای داد.

یونس، در شکم نهنگ به درگاه خدا توبه کرد. وی ضمن ستمکار دانستن خود از خدا طلب بخشش کرد. به فرمان خدا نهنگ، یونس را در دریا رها کرد و او در ساحل دریا آرام گرفت.

مقام یونس

مقام  حضرت یونس در الخلیل فلسطین

مسجد و مقبره منسوب به یونس نبی، در نزدیکی شهر الخلیل

بر اساس برخی منابع یونس(ع) در فلسطین مدفون است. در شهر حَلحُول، 5 کیلومتری شمال الخلیل در فلسطین، مقبره‌ای به یونس نبی منسوب است. این مقبره مورد احترام یهودیان، مسیحیان و مسلمانان است. همچنین مرتفع‌ترین کوه در منطقه الخلیل به جبل یونس مشهور است.

مقام یونس در موصل عراق

گروهی از مورخان محل دفن یونس را در محل مأموریت آن حضرت در منطقه باستانی نینوا در شمال کشور عراق می‌دانند. بر همین اساس در اطراف شهر قدیمی موصل مقام و مسجدی به یونس(ع) منسوب است. این مقام در دوره جنگ گروه تروریستی داعش در موصل عراق توسط عناصر این گروه تخریب شد.

مقام یونس در نزدیکی کوفه

اين جايگاه كه امروزه شكل و هيئت مسجد دارد، در ميان عامه مردم به غلط به آرامگاه حضرت يونس بن متى (ع) شهرت يافته است. اين مقام در كنار رودخانه فرات و در فاصله يك كيلومترى مسجد كوفه واقع است. نام قديمى اين مسجد الحمراء است . برخی مسلمانان به این مسجد اعتقادی ندارند.

در مطلب بالا راجع به حضرت یونس و مقامهای منسوب به ایشان برای شما توضیحاتی نوشتیم . امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

جهت رزرو تور کربلا بصورت زمینی و هوایی با بهترین نرخ و خدمات با گروه زیارتی ریحانه کربلا  ازینجا اقدام کنید.

برای دیدن لوکیشن سوریه مقام یونس اینجا را کلیک نمائید.

 

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن